Fotbalistii de la VfL Wolfsburg sustin titlul

Mingea este rotundă și jocul durează 90 de minute - din fericire, deoarece la pauză de jumătate de oră a arătat joi seara la Lisabona Estádio do Restelo pentru echipa de antrenor VfL Ralf Kellermann încă sumbru: În finala Ligii Campionilor între fundașul de titlu Wolfsburg și Suedezul Tyresö FF a câștigat pe Marta Vieira da Silva, brazilianul (și jucătorul mondial de cinci ori), iar la scurt timp după ce Verónica Boquete a adus suedezii surprinzător în frunte.

Dupa pauza, fotbalistii lui VfL Wolfsburg s-au dus in fata a aproximativ 8000 de spectatori in atac: Dupa doua minute dupa inceperea celei de-a doua reprize, Alexandra Popp a intors in fata adversarului in fata adversarului. La puțin timp după aceea, coechipierul și fotbalistul anului, Martina Müller, a făcut obiectivul de legătură. Deși suedezii au avansat cu un alt gol de la Marta în minutul 56, înlocuiește Verena Faißt și din nou Martina Müller a reușit în final să obțină 4: 3 pentru VfL.

Un triumf istoric, pentru că au fost prima echipă germană care și-a apărat titlul în Liga Campionilor - la un an după ce a câștigat surpriza împotriva lui Olympique Lyon din Londra. "Mi-ar plăcea puțin mai puțin interesant, a fost un joc incredibil și o performanță energetică incredibilă a echipei mele", a spus antrenorul Kellermann după aceea. De asemenea, găsim - și felicităm pe fotbaliștii femei pentru victoria meritată.

ACCRINGTON, DEBUT FABULOS IN PREMIER LEAGUE / FIFA 18 Romania Cariera cu Accrington Stanley ep.2 (Iulie 2024).

VfL Wolfsburg, Liga Campionilor, Liga Campionilor, Fotbal pentru femei, Wolfsburg, Tyresö, Finale